Osobiste zarządzanie finansami jest przedmiotem, którego nie uczy się w wielu szkołach, ale jest czymś, z czym prawie każdy musi sobie poradzić w życiu dorosłym. Gdy jesteśmy młodsi wydaje się nam, że bez problemu poradzimy sobie z wydawaniem pieniędzy a domowe wydatki nie będą spędzać nam snu z powiek.. Z pewnością jest tak gdy ma się ich dużo ale jak poradzić sobie z wydatkami przy ograniczonych zasobach? Przede wszystkim trzeba rozplanować wiele rzeczy i stosować się do kilku zasad, które przedstawiamy poniżej.
Monitorowanie
Przez miesiąc monitoruj wszystkie wydatki. Nie musisz się ograniczać; po prostu dowiedz się, na co wydajesz pieniądze w danym miesiącu. Zapisz wszystkie rachunki, zanotuj ile gotówki potrzebujesz, a ile musisz „oddać” na np. raty kredytowe. Dowiedz się, ile pieniędzy pozostało Ci po zmianie kalendarza.
Po pierwszym miesiącu podsumuj swoje wydatki. Nie zapisuj tego, co chciałbyś wydać; zapisz, co faktycznie wydałeś. Kategoryzuj swoje zakupy w sposób, który ma dla Ciebie sens. Prosta lista miesięcznych wydatków może wyglądać mniej więcej tak:
Miesięczny dochód: …..
Wydatki
Czynsz / kredyt hipoteczny: …
Rachunki domowe (media / prąd / woda)…
Artykuły spożywcze: …
Wyżywienie: …
Gaz: …
Wydatki na zdrowie: …
Przyjemności: …
Oszczędności: …
Bądź ze sobą szczery
Bądź uczciwy sam przed sobą. To twoje pieniądze – naprawdę nie ma sensu kłamać sobie, ile wydasz przy ustalaniu budżetu. Jedyną osobą, którą krzywdzisz, robiąc to, jesteś ty. Z drugiej strony, jeśli nie masz pojęcia, w jaki sposób wydajesz pieniądze, utrwalenie budżetu może potrwać kilka miesięcy. W międzyczasie nie zapisuj żadnych twardych liczb, dopóki nie staniesz się realistyczny ze sobą.
Idź z biegiem czasu
Śledź swój budżet w czasie. Trudną częścią budżetu jest to, że Twoje wydatki mogą się zmieniać z miesiąca na miesiąc. Ogromną częścią budżetu jest to, że będziesz śledzić te zmiany, co daje dokładne wyobrażenie o tym, na co „poszły” twoje pieniądze w ciągu roku.
Ustawienie budżetu otworzy oczy na to, ile pieniędzy wydajesz. Wiele osób, po ustaleniu budżetu, zdaje sobie sprawę, że wydaje pieniądze na ładne drobiazgi. Ta wiedza pozwala im dostosować nawyki związane z wydatkami i przeznaczać pieniądze na bardziej znaczące obszary.
Zaplanuj nieoczekiwane. Ustalenie budżetu nauczy Cię również, że nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał zapłacić za coś nieoczekiwanego – ale że nieoczekiwanego się spodziewamy. Oczywiście nie planujesz zepsucia się samochodu lub dziecka potrzebującego pomocy medycznej, ale opłaca się oczekiwać takich nieprzewidzianych zdarzeń i być przygotowanym na nie finansowo, kiedy przyjdą.
Wydawaj z głową!
Kiedy możesz pożyczyć / wypożyczyć, nie kupuj. Jak często kupowałeś DVD tylko po to, by pozwolić mu gromadzić kurz przez lata, bez korzystania z niego? Książki, czasopisma, DVD, narzędzia, materiały na imprezy i sprzęt sportowy można wypożyczyć za mniejsze kwoty. Wypożyczanie często oszczędza kłopotów z utrzymaniem, oszczędza miejsce w magazynie i ogólnie powoduje, że lepiej traktujesz przedmioty.
Najnowsze komentarze