Noni – prozdrowotna roślina i przyprawa z bardzo daleka

Czym jest noni? Zdrowie i noni

Owoce kwiatu Morwy Indyjskiej są to kwitnące pędy na krzewach.
Słynna,,Noni” roślina zwana inaczej jako: Morwa Indyjska (Morinda citrifolia L.) jest to gatunek roślinny, pochodzący z rodziny marzanowatych. Występowanie tej rośliny dotyczy głównie obszarów z Azji oraz obszarów Australii. Jednak Morwa Indyjska została rozprzestrzeniona na szeroką skalę, głównie w obszarach strefy międzyzwrotnikowej. Jest ona tradycyjną rośliną używaną w lecznictwie na Polinezji Francuskiej- wykorzystywana jest tam jako środek roślinny leczniczy i barwiarska- zielarski.

Występowanie geograficzne rośliny

Rodzimy obszar występowania tego gatunku Morwy Indyjskiej jest bardzo rozległy. Stanowią go obszary składające się Chin, Japonii, Tajwanu, Półwyspu Indyjskiego, Indochin, Malezji, wyspy Andamany i Nikobary oraz tereny Australi. Gatunek roślinny został szeroko rozpowszechniony jako przyprawa oraz środek leczniczy.
W efekcie czego występuje ona również w Afryce, Ameryce Północnej (Floryda. Meksyk), Ameryce Środkowej, północna część Ameryki Południowej oraz na licznych wyspach Oceanu Spokojnego. Morwa Indyjska licznie też jest hodowana na Tahiti w Polinezji Francuskiej.

Wygląd, cechy fizyczne rośliny

Krzew osiąga długość maksymalnie do 9 metrów.
Liście rośliny są duże, błyszczące oraz głęboko unerwione, posiadające gładkie brzegi.
Natomiast owoce rośliny zebrane i skumulowane w owocostan. Po zakończonym okresie dojrzewania zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach (przykrą zapachową woń)- przypominającą nieświeży ser.
Jego źródłem, tego zapachu są kwasy tłuszczowe (kwas kapronowy, kwas kaprylowy), powstające z rozpadu glikozydów kwasów tłuszczowych. Owocostany kwiatu Morwy osiągają 10-18 cm długości. W początkowej fazie są zielone, później zmieniają kolor na żółty, a na samym końcu procesu dojrzewania- stają się niemal białe. W ich owocostanach może znajdować się od 50–150 nasion. Roślina produkuje od 4 do 8 kilogramów owoców miesięcznie przez cały rok kalendarzowy.

 

Author: wrelacjiztoba.pl