Nadmierna utrata włosów – jak sobie z nią radzić?

Szukasz sposobów na wypadające włosy? Sprawdź, co możesz dla nich zrobić, by poprawić ich objętość.

Każdy z nas naturalnie traci około 100 włosów dziennie. Kiedy jednak zauważasz, że na szczotce po czesaniu zostaje ich więcej niż zwykle, podobnie w odpływie po myciu i na poduszce rano, może to być niepokojący objaw. Warto nie tylko znaleźć jak najszybciej przyczynę, ale również bezzwłocznie zmienić pewne nawyki pielęgnacyjne, by zminimalizować to przykre zjawisko.

Co może być przyczyną utraty włosów?

Czasem to niedobory witamin i mikroelementów sprawiają, że włosy stają się osłabione i szybciej wypadają, czasem przyczynia się do tego nieodpowiednia pielęgnacja, źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie. Popularnym powodem są także zaburzenia o podłożu hormonalnym, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne, choroby skóry głowy, skutki uboczne przyjmowanych leków, a także stres i przemęczenie organizmu.

Jeśli Twoje włosy wypadają wyraźnie intensywniej niż dotychczas, koniecznie udaj się do lekarza, by wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Jeżeli okaże się, że to pierwsze objawy łysienia plackowatego, androgenowego, łojotokowego zapalenia skóry, hashimoto lub innej choroby, czas, w jakim podejmie się leczenie, może być ogromnie istotny.

Jak pomóc włosom, które wypadają?

Dopóki włosy wyglądają na zdrowe i mocne, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele może im szkodzić. Dopiero wyciągając garście pukli ze szczotki, popycha nas do tego, by traktować włosy z maksymalną delikatnością i zapewnić im najwięcej swobody. Oto kilka rad:

  • Nie zakładaj po myciu głowy turbana z ręcznika – mokre, podatne na uszkodzenia włosy wyciągnięte do góry i zawinięte ciasno w gruby ręcznik mogą osłabiać cebulki włosów. Kolejnym problemem jest brak dostępu świeżego powietrza w takim turbanie, przez który w jego wnętrzu tworzy się coś na kształt sauny. Aby osuszyć włosy po myciu, delikatnie odciśnij nadmiar spływającej z nich wody. Najlepiej użyć do tego celu bawełnianej koszulki, ściereczki lub jednorazowego ręcznika.
  • Unikaj fryzur, które szkodzą włosom – związywanie włosów w wysokiego kucyka, albo koczek na czubku głowy, to kolejny popularny błąd. W miarę możliwości noś włosy rozpuszczone lub związuj nisko nad karkiem satynową gumką.
  • Nie kładź się z mokrymi włosami – myjesz głowę przed snem? Zdecydowanie bezpieczniej jest wysuszyć je niż spać z mokrymi. Pamiętaj jednak, by użyć chłodnego nawiewu powietrza, a strumień kierować z góry na dół.
  • Wybierz dobre kosmetyki do włosów osłabionych – pamiętaj, że produkty o silnym działaniu również mogą niekorzystnie wpływać na strukturę włosa. Postaw na delikatne szampony wzmacniające, dobrane do potrzeb swojej skóry głowy oraz odżywki do włosów, które przywrócą im równowagę PEH. Sięgnij po wcierki przyspieszające porost włosów, ampułki, maski odżywcze oraz olejki.
  • Ogranicz zabiegi fryzjerskie – w momencie, w którym Twoje włosy dają sygnał, że dzieje się z nimi coś złego, skup się przede wszystkim na ich zdrowiu. Zrezygnuj z inwazyjnych zabiegów, odłóż na bok lokówki, prostownice, postaraj się wstrzymać z farbowaniem.
  • Podetnij końcówki – Twoja fryzura zyska na objętości, jeśli pozbędziesz się rozdwojonych końcówek.

Author: wrelacjiztoba.pl