Jak radzić sobie z lękami podczas snu?

W dzisiejszych czasach nadmiar napięcia i lęku to palący problem. Często może odbijać się na jakości snu i uniemożliwiać efektywny wypoczynek. Lęk staje się czasem przyczyną nieprzyjemnych marzeń sennych. Może też utrudniać zasypianie i powodować zbyt częste budzenie się w ciągu nocy. Z jakich sposobów warto skorzystać, aby poradzić sobie z lękami podczas snu?

Skąd bierze się lęk podczas snu?

Duże znaczenie ma określenie przyczyny, która wywołuje lęk podczas snu. Często jest to duże wyzwanie, jednak znacznie ułatwia proces rozwiązywania problemu. Zrozumienie lęku może podnieść nie tylko jakość snu, ale również poprawić komfort funkcjonowania w ciągu dnia. A jakie są najczęstsze przyczyny lęku podczas snu? Z pewnością należy do nich nadmiar bodźców stresowych w życiu. Przeżywane trudności często odbijają się właśnie na jakości snu. Również traumy i trudne przeżycia z przeszłości mogą być przyczyną nocnych wybudzeń. Jednak istnieją też nieco bardziej prozaiczne przyczyny, takie jak chociażby nadmierna podaż kofeiny.

Higiena snu – jak ją poprawić?

Aby poradzić sobie z lękami podczas snu warto działać na dwóch płaszczyznach. Jedną z nich jest rozpracowanie problemu pod kątem psychologicznym. Jednocześnie, warto zadbać o higienę snu. Poprawa komfortu podczas przebywania w sypialni często okazuje się ważnym czynnikiem ułatwiającym rozwiązanie kłopotów ze snem. Jakie kroki warto podjąć, aby zapewnić sobie lepsze warunki snu?

  • Wygodny materac – najważniejszym elementem wyposażenia sypialni, który wpływa na komfort snu, jest materac. Powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika przede wszystkim pod kątem twardości i rodzaju wypełnienia.

  • Ergonomiczna poduszka – również poduszka ma ogromne znaczenie. Podpiera kręgosłup szyjny i jest niezwykle ważna dla ogólnego komfortu.

  • Oświetlenie – w sypialni koniecznie powinny znaleźć się zaciemniające rolety, a w lampach należy umieścić ciepłe żarówki.

Kiedy udać się na terapię?

Problemy z lękiem podczas snu mogą być sugestią udania się na terapię. Kiedy warto podjąć ten krok? Przede wszystkim, w sytuacjach, gdy słaba jakość snu i ciągłe napięcie dezorganizują codzienne funkcjonowanie. Z reguły zaleca się skonsultowanie ze specjalistą wówczas, gdy problem trwa dłużej niż 2 tygodnie. Badania wskazują, że jednym z najbardziej efektywnych rodzajów terapii w przypadku zaburzeń lękowych, jest terapia poznawczo-behawioralna. Praca nad przeformułowywaniem myśli i przekonań może okazać się bardzo pomocna, a jej efekty z pewnością podniosą nie tylko jakość snu, ale również komfort codziennego funkcjonowania.

Lęk podczas snu to poważny problem, który negatywnie wpływa nie tylko na jakość snu, ale często rozszerza się również na inne aspekty życia. Warto dobrze wyposażyć swoją sypialnię i skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Artykuł sponsorowany.

Author: wrelacjiztoba.pl