Czy dieta w pełni roślinna jest naprawdę zdrowa?

Czy to pod wpływem znajomej osoby, czy zwykłego poszerzenia wiedzy na temat ekologii oraz traktowania zwierząt hodowlanych, każdy w końcu zaczyna się zastanawiać, czy nie byłoby lepiej dla Ziemi i jej mieszkańców, gdyby przeszedł na weganizm. Jednak równie szybko pojawia się obawa, że może taka dieta nie jest w pełni wartościowa. Każdy, kto ceni swoje zdrowie powinien wszelkie zmiany w diecie najpierw dokładnie przeanalizować.

Dlaczego w ogóle rozważać dietę roślinną?

Po pierwsze, kwestie etyczne. Kurom hodowanym do produkcji jaj, bez żadnego znieczulenia ucina się dzioby, zwierzęta trzyma się w ciasnych klatkach, w których nie mogą się nawet obrócić, nie wspominając już o wychodzeniu na zewnątrz. Ponadto wszelkie badania wskazują na to, że zwierzęta mają samoświadomość oraz świadomość swoje sytuacji na tyle, że gdy są prowadzone na ubój, w pełni zdają sobie z tego sprawę. Kolejnym powodem do przejścia na weganizm jest troska o świat, w którym żyjemy (patrz: www.vegancookbook.pl). Pod hodowle zwierząt przeznaczonych na ubój oraz do wytwarzania produktów odzwierzęcych, wycinane są ogromne połacie drzewostanów. W szczególności dotyczy to lasów deszczowych, które mają kluczową rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery. Ponadto zwierzęta hodowlane produkują gazy cieplarniane, a niepokojące zmiany klimatyczne możemy obserwować już teraz. Współcześnie jest naprawdę wiele poważnych problemów, które upowszechniający się weganizm byłby w stanie przynajmniej ograniczyć.

Wpływ na zdrowie

Szereg badań naukowych potwierdza, iż dieta wyłącznie roślinna może mieć dobry wpływ na organizm ludzki. Klucz tkwi w tym, że – tak jak każda inna dieta – musi być ona odpowiednio zbilansowana. Należy szczególną wagę przyłożyć do spożywania produktów bogatych w żelazo oraz witaminę B12. Tej drugiej w produktach roślinnych jest niewiele, dlatego warto rozważyć jej suplementację. Weganizm ma dobroczynny wpływ na regulację wagi. Osoby na takiej diecie o wiele rzadziej cierpią na otyłość. Poprawna dieta roślinna musi być bogata w świeże warzywa, nasiona i orzechy. Te produkty z kolei zawierają mnóstwo witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz funkcje poznawcze. W dodatku dieta wegańska jest lekkostrawna, dzięki czemu nie ma uczucia ciężkości i senności po posiłku. Jak zatem wprowadzić dietę roślinną? Najlepiej stopniowo, ograniczając kolejno spożywanie mięsa, jaj, nabiału. Pozwoli to organizmowi się łatwiej przyzwyczaić, bez drastycznych kroków. Należy jednak pamiętać, że tak poważną zmianę diety warto skonsultować z dietetykiem.

 

Author: wrelacjiztoba.pl