Autyzm u dzieci

Jest wiele rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby pomóc dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w przezwyciężeniu wyzwań. Ale ważne jest również, aby uzyskać wsparcie, którego potrzebujesz. Kiedy opiekujesz się dzieckiem z ASD, dbanie o siebie nie jest luksusem ani aktem samolubstwa – jest koniecznością. Bycie silnym emocjonalnie pozwala być najlepszym rodzicem dla potrzebującego dziecka. Te wskazówki dla rodziców mogą pomóc, ułatwiając życie z dzieckiem z autyzmem.

Nie czekaj na diagnozę

Autyzm powiązany jest opóźnieniami rozwojowymi więc najlepiej jest od razu rozpocząć leczenie. Szukaj pomocy, gdy tylko podejrzewasz, że coś jest nie tak. Nie czekaj, aby zobaczyć, czy przerośnie Cię problem. Nie czekaj nawet na oficjalną diagnozę. Im wcześniej dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu otrzymają pomoc, tym większa szansa na sukces leczenia. Wczesna interwencja to najskuteczniejszy sposób na przyspieszenie rozwoju dziecka i zmniejszenie objawów autyzmu w ciągu życia.

Poznanie wszystkiego, co się da na temat autyzmu i zaangażowanie się w leczenie, znacznie przyczyni się do pomocy dziecku. Ponadto poniższe wskazówki ułatwią codzienne życie domowe zarówno Tobie, jak i dziecku z ASD:

Bądź konsekwentny

Dzieci z ASD mają trudności z zastosowaniem tego, czego się nauczyły w jednym otoczeniu (takim jak gabinet lub szkoła terapeuty) w innych, w tym w domu. Na przykład Twoje dziecko może używać języka migowego w szkole do komunikacji, ale nigdy nie myśli o tym w domu. Zapewnienie spójności w otoczeniu dziecka jest najlepszym sposobem na wzmocnienie uczenia się. Dowiedz się, co robią terapeuci Twojego dziecka i kontynuuj ich techniki w domu. Zbadaj możliwość odbywania terapii w więcej niż jednym miejscu, aby zachęcić dziecko do przeniesienia tego, czego nauczyło się z jednego środowiska do drugiego. Ważne jest również zachowanie spójności w sposobie interakcji z dzieckiem i radzenia sobie z trudnymi zachowaniami.

Trzymaj się harmonogramu

Dzieci z ASD mają tendencję do radzenia sobie najlepiej, gdy mają wysoce uporządkowany harmonogram lub rutynę. Znowu powraca to do spójności, której potrzebują i pragną. Ustaw harmonogram dla swojego dziecka z regularnymi porami posiłków, terapii, szkoły i przed snem. Spróbuj ograniczyć zakłócenia do tej rutyny do minimum. Jeśli nastąpi nieunikniona zmiana harmonogramu, przygotuj dziecko z wyprzedzeniem

Nagradzaj dobre zachowanie

Pozytywne wzmocnienie może przejść długą drogę u dzieci z ASD, więc postaraj się „przyłapać je na robieniu czegoś dobrego”. Chwal je, gdy działają odpowiednio lub uczą się nowych umiejętności, bardzo precyzyjnie określając, za jakie zachowanie są chwalone. Poszukaj także innych sposobów na nagrodzenie ich za dobre zachowanie, takich jak naklejenie im naklejek lub pozwolenie na zabawę ulubioną zabawką.

Utwórz strefę bezpieczeństwa w domu

Wytnij w domu prywatną przestrzeń, w której dziecko może się zrelaksować, czuć się bezpiecznie i być bezpieczne. Będzie to obejmowało organizowanie i ustalanie granic w sposób, który dziecko może zrozumieć. Pomocne mogą być wskazówki wizualne (kolorowe obszary znakowania, które są poza limitem, oznaczanie przedmiotów w domu obrazkami). Konieczne może być również zabezpieczenie domu, szczególnie jeśli dziecko jest podatne na napady złości lub inne zachowania samookaleczające.

Author: wrelacjiztoba.pl