Gdy ciało reaguje na emocje

Czasami człowiek czuje się źle. Doskwiera mu ból głowy, uczucie zmęczenia, bolą plecy, do tego układ pokarmowy też daje pewne objawy, a przy tym wyniki badań mówią, że wszystko jest w porządku. Co tu może być nie tak? Podobne okoliczności mogą świadczyć o wystąpieniu choroby psychosomatycznej – nie należy zwlekać, a jak najszybciej udać się do lekarza po diagnozę i rozpocząć leczenie.

Zdrowie i psychika. Wpływ psychiki na chorobę

Choroba psychosomatyczna objawia się występowaniem natarczywego bólu fizycznego – somatycznego – a powstaje przy udziale czynników psychologicznych. Emocjami, które przyczyniają się do ich powstania, są między innymi frustracja, sytuacje konfliktowe czy też gniew. Szczególnie duży wpływ na chorobę mają, kiedy są długo tłumione, niewyrażone, przeżywane wielokrotnie i z którymi ciężko jest sobie samemu poradzić.

Przy chorobie psychosomatycznej trudno jest wytropić powód reakcji ciała, gdyż jest ona wydłużona w czasie.

Objawy fizyczne stanowią następstwo zdarzeń wywołujących silne emocje. Pierwsze użycie terminu „choroba psychosomatyczna” przypada na XIX wiek, ale stulecie później zaczęto poświęcać temu zagadnieniu więcej uwagi. Telefon zaufania.

Typowe choroby psychosomatyczne

Wśród poznanych do tej pory chorób psychosomatycznych – w których lekarze zdołali zauważyć związek między występowaniem tych chorób a stanem psychiki – zaliczyć można między innymi:
• astmę oskrzelową,
• chorobę niedokrwienną serca,
• chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
• cukrzycę,
• nadciśnienie tętnicze,
• nadczynność tarczycy,
• zapalenie jelita grubego,
• niektóre choroby skóry,
• niektóre postaci otyłości, zaburzenia metaboliczne.

W przypadku tych chorób związek jest bardzo wyraźny.

Na uwadze trzeba mieć to, że występowanie silnych emocji, jak długotrwały stres czy frustracja, nie musi prowadzić do powstania choroby, jednak może mieć duży wpływ na jej przebieg, zaostrzyć objawy lub też doprowadzić do nawrotu wcześniej wyleczonej choroby.

Psychosomatyka a hipochondria

Mając do czynienia z chorobą psychosomatyczną, należy odróżnić ją od zachowania hipochondrycznego, które to sprawia, że z każdym, nawet wyobrażonym bólem, człowiek udaje się do lekarza po diagnozę.

Jeżeli chodzi o chorobę psychosomatyczną, jej podłoże da się zdiagnozować, potwierdzić istnienie schorzenia fizycznego na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania lekarskiego. Hipochondria wiąże się z odczuwaniem symptomów o podłożu zaburzenia psychicznego, przy którym badania lekarskie nie potwierdzają istnienia choroby fizycznej.

 

Author: wrelacjiztoba.pl